Podatek budowlany (Bauabzugsteuer) | Podatek dochodowy (Eínkommensteuer) | Podatek VAT (Umsatzsteuer) | Podatek od wynagrodzenia (Arbeitslohn)
Podatek budowlany (Bauabzugsteuer)
W Niemczech każda firma świadcząca usługi budowlane jest zobowiązana do odprowadzania podatku budowlanego w wysokości 15%. Dotyczy to jednak tylko firm, których dochód z usług budowlanych przekracza 5000 euro/rok.
Podatku można uniknąć, przedkładając kontrahentowi aktualne Freistellungsbescheinigung, czyli zwolnienie z podatku budowlanego. Uzyskanie takiego zaświadczenia nie jest skomplikowane, wymagane jest złożenie kompletu dokumentów. Ważne jest, aby nie mieć zaległości podatkowych oraz aby wszystkie zobowiązania wobec urzędu skarbowego były uregulowane.
Podatek dochodowy (Eínkommensteuer)
W Niemczech, tak jak w Polsce, obowiązuje podatek dochodowy. Polska i Niemcy podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki czemu przedsiębiorca płaci podatek tylko w jednym kraju — w kraju rezydencji(faq). Jednak każdego roku przedsiębiorca, który świadczy usługi w obu tych krajach, musi poddać się weryfikacji podatkowej, na podstawie której urząd skarbowy ustala, gdzie powinien płacić podatek dochodowy. W jednym roku kalendarzowym, firma może płacić podatek dochodowy w obu państwach. Jeśli doszło do utworzenia zakładu na terenie Niemiec, to za usługi tam zrealizowane należy odprowadzić podatek w Niemczech, za usługi świadczone na terenie Polski, w Polsce.
Podatek VAT (Umsatzsteuer)
Usługi świadczone dla kontrahenta z Unii Europejskiej, zazwyczaj nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, co oznacza, że to on będzie odpowiedzialny za zapłatę VAT w swoim kraju.
- Świadczenie usług dla przedsiębiorstw
Jeśli na terenie Niemiec świadczysz usługi dla przedsiębiorstw, nie obowiązuje Cię podatek VAT i nie jesteś zobowiązany do składania comiesięcznych deklaracji VAT.
Jeśli świadczysz usługi na rzecz przedsiębiorcy z Unii Europejskiej, to nabywca zapłaci VAT w swoim kraju. W takiej sytuacji należy wystawić fakturę bez VAT, z dopiskiem „odwrotne obciążenie”. Skutkuje, to przeniesieniem obowiązku rozliczenia się podatku VAT na nabywcę.
2. Świadczenie usług dla osób prywatnych
Inaczej wygląda sytuacja, gdy realizujesz zlecenia na terenie Niemiec dla osób prywatnych, wtedy jesteś zobowiązany do opłacenia podatku VAT oraz do składania miesięcznych deklaracji.
Podatek od wynagrodzenia (Arbeitslohn)
Podatek należy płacić zawsze, gdy jesteśmy agencją pracy tymczasowej i delegujemy pracowników do Niemiec.
Obowiązek ten dotyczy także sytuacji, gdy nasz pracownik przepracował na terenie Niemiec więcej niż 183 dni. Nie ma znaczenia rodzaj umowy – może to być umowa zlecenie lub umowa o pracę. Jeśli powstał zakład na terenie Niemiec (co to jest zakład), pracodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od wynagrodzenia w Niemczech. Jeśli prowadzisz spółkę i pracujesz (masz umowę o pracę lub umowę zlecenie) na terenie Niemiec, również podlegasz tym przepisom.
Natomiast jeśli prowadzisz działalność gospodarczą (czyli jesteś samozatrudniony, a więc nie masz umowy o pracę ani zlecenia), to podatek od wynagrodzenia Cię nie dotyczy.